Zajęcia prowadzone w ramach Programu Ekopracownia - zielone serce szkoły
23 listopada 2023r. w Szkole Podstawowej w Kowalu odbyły się zajęcia dotyczące przyczyn i skutków niskiej emisji oraz sposobów jej przeciwdziałania. Uczniowie poznali źródła zanieczyszczeń powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem niskiej emisji i jej wpływu na nasze zdrowie. Oceniali i porównywali jakość powietrza w różnych miejscach w Kowalu i określali lokalne źródła jego zanieczyszczenia. Analizowali archiwalne pomiary jakości powietrza zamieszczone na stronie internetowej Kowala i podawali przyczyny parametrów powietrza w odniesieniu do temperatury powietrza i pory doby, a nawet dni tygodnia. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się jak można wpłynąć na poprawę jakości powietrza poprzez zmianę sposobu ogrzewania domu, głównie z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.
Serdeczne podziękowania kierujemy do p. Jadwigi Wiśniewskiej za przeprowadzenie zajęć.
Ekopracownia, mieszcząca się w naszej szkole, została wyposażona w szereg pomocy dydaktycznych poszerzających wiedzę uczniów na temat odnawialnych źródeł energii. Chcąc więc propagować tę naukę w naszym środowisku, zaprosiliśmy do udziału w warsztatach grupy uczniów z pobliskich szkół m.in. Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kowalu. Podczas spotkań uczestnicy zapoznali się z uchwałą antysmogową obejmującą województwo kujawsko-pomorskie oraz monitoringiem stanu powietrza w naszym miasteczku. Rozszerzyli swoją wiedzę na temat emisji zanieczyszczeń pochodzących z pieców i kotłowni opalanych paliwem stałym oraz na temat zjawiska spalania odpadów różnego pochodzenia, a także tego, jaki ma ono wpływ na zdrowie człowieka i środowisko naturalne. Korzystając z pomocy dydaktycznych, uczniowie poznali zasady działania alternatywnych źródeł energii (OZE) i ich rolę w ochronie środowiska. Zostały przeprowadzone także warsztaty dla młodszych dzieci z Przedszkola Miejskiego w Kowalu. Poprzez zabawę i demonstrację pomocy dydaktycznych młodzi uczestnicy zaznajomili się z odnawialnymi źródłami energii.
W trosce o czyste powietrze
W naszej ekopracowni zakończył się cykl warsztatów dla uczniów całej szkoły na temat powietrza i jego zanieczyszczeń. Uczestnicy zajęć, z uwzględnieniem ich wieku i zasobu wiadomości na temat powietrza, poznali przyczyny i skutki niskiej emisji oraz sposoby jej przeciwdziałania. Zostali zapoznani z monitoringiem powietrza prowadzonym przez nasze miasto Kowal oraz uchwałą antysmogową dla województwa kujawsko-pomorskiego. Przekonali się o szkodliwości emisji zanieczyszczeń pochodzących z pieców i kotłowni opalanych paliwem stałym oraz spalania odpadów różnego pochodzenia na zdrowie człowieka i środowisko naturalne. Z ciekawością demonstrowali na pomocach dydaktycznych alternatywne źródła energii (OZE) i poznali ich znaczenie w dbaniu o jakość powietrza.
Dziękujemy p. Jadwidze Wiśniewskiej i p. Elżbiecie Czaplickiej za przeprowadzenie warsztatów w każdej klasie. Podziękowania kierujemy także do p. Daniela Przybyszewskiego i p. Tomasza Przybyszewskiego za przygotowanie pomocy dydaktycznych do zajęć.
4Klasa 1 a
10Klasy 3 a i 3 b
24Klasy 4 a i 4 b
10Klasy 5 a, 5 b, 6 b i 8 a
5Klasy 6 a, 7 b, 8 a
W trosce o czyste powietrze w Kowalu
16 kwietnia 2024r. w sali, zwanej „zielonym sercem szkoły” odbyły się zajęcia z dorosłymi mieszkańcami Kowala dotyczące przeciwdziałania emisjom. Omówiono źródła zanieczyszczeń powietrza, przyczyny i skutki niskiej emisji, w szczególności jej wpływu na zdrowie ludzi i środowisko naturalne. Porównywano jakość powietrza w różnych miejscach Kowala i dyskutowano na temat zasadności i opłacalności zastosowania źródeł energii odnawialnej do m.in. ogrzewania domów. Zademonstrowano pomoce dydaktyczne, które obrazowały zasady produkcji prądu przez OZE i promowano ekologiczne metody ogrzewania oraz zmiany nawyków wpływających na ograniczenie emisji. Uczestnicy spotkania zostali poinformowani o źródłach dofinansowania wyposażenia sali, w której odbywały się zajęcia. Zostali też obdarowani gadżetami, przekazanymi przez UM Kowal w ramach programu „Czyste powietrze”.
1