Udział w projekcie
"Międzynarodowa mobilność uczniów z Kowala” - WILNO 2022
Szkoła Podstawowa w Kowalu włączyła się w kolejny projekt unijny „Międzynarodowa mobilność uczniów z Kowala” nr 2021-1-PMU-4137, w ramach programu „Ponadnarodowa mobilność uczniów”, finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach projektu 30 uczniów wzięło udział w 14 dniowym wyjeździe do Wilna. Wyjazd edukacyjny był całkowicie bezpłatny a zakwalifikowani do niego zostali najlepsi uczniowie z klas 6-8. W procesie rekrutacji brano pod uwagę średnią ocen z poprzedniego roku szkolnego, ocenę z języka angielskiego oraz ocenę z zachowania. Przed wyjazdem zrealizowany został także program zajęć przygotowawczych.
W trakcie pobytu młodzież brała udział w zajęciach zorganizowanych przez szkołę partnerską – Gimnazjum imienia Pawła Ksawerego Brzostowskiego w Turgielach. Uczniowie wraz z kolegami ze szkoły litewskiej brali udział w zajęciach integracyjnych, kulinarnych, sportowych, tanecznych. Stały się one sposobnością do poznania obu państw i kultur oraz ich historii, wymiany doświadczeń i poglądów, nauki języka.
Ponadto w trakcie pobytu uczestnicy projektu odwiedzili najważniejsze punkty na mapie turystycznej Wilna i regionu solecznickiego. Młodzież miała okazję zwiedzić z przewodnikiem Wilno w tym: Ostrą Bramę, Muzeum Bursztynu, Cerkiew Świętego Ducha, Plac Katedralny, Kościół św. Anny, Ratusz Miejski, Pałac prezydencki, Litewską Filharmonię Narodową oraz Muzeum Narodowe w Pałacu Wielkiego Księcia Litewskiego. Weszliśmy także na Górę Trzech Krzyży w Wilnie oraz najwyższe wzgórze Litwy – Aukstojas. Poznaliśmy miejsca związane z Adamem Mickiewiczem i okresem jego życia w Wilnie.
Uczniowie odwiedzili Pałac Balińskich w Jaszunach, ruiny Pałacu Rzeczpospolitej Pawłowskiej, Dworek w Wilkiszkach, odrestaurowany i zaadaptowany na Centrum Turystyki i Młodzieży rejony solecznickiego, Zamek w Trokach, muzeum Pawła Ksawerego Brzostowskiego, Ponary - miejsce kaźni, symbol holokaustu na Wileńszczyźnie oraz muzeum malarki ludowej Anny Krepsztul. Nie omieszkaliśmy także zawitać na najważniejszym i obowiązkowym z punktów podczas odwiedzin Wilna czyli Cmentarzu na Rossie. Jest to jedna z czterech polskich nekropolii narodowych, czyli miejsc, w których pochowanych zostało wielu naszych wybitnych rodaków. Nie zabrakło wspólnej fotografii przy mauzoleum "Matki i Serce Syna", w którym zostało złożone serce Józefa Piłsudskiego obok jego matki, Marii.
CERTYFIKATY UCZESTNICTWA W PROGRAMIE „Międzynarodowa mobilność uczniów z Kowala” nr 2021-1-PMU-4137
W ramach programu „Ponadnarodowa mobilność uczniów” Uczniowie ze Szkoły Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu biorący udział w projekcie unijnym „Międzynarodowa mobilność uczniów z Kowala” nr 2021-1-PMU-4137, w ramach programu „Ponadnarodowa mobilność uczniów”, finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego otrzymali certyfikaty uczestnictwa w mobilności między narodowej. Fotorelacja z wręczenia certyfikatów dostępna z albumie w zakładce "Udział w projekcie Erasmus - fotorelacja".
Galeria zdjęć
brak danych