W kolejnym dniu zwiedzania Wileńszczyzny uczniowie naszej szkoły mieli okazję odwiedzić ważne punkty na mapie turystycznej Litwy - miejsca mocno związane z historią polskości.
Rozpoczęliśmy od odwiedzenia Cmentarza na Rossie, wspaniałego miejsce dla miłośników historii i romantyków. Cmentarz na Rossie jest jednym z obowiązkowych punktów podczas odwiedzin Wilna. Jest to jedna z czterech polskich nekropolii narodowych, czyli miejsc, w których pochowanych zostało wielu naszych wybitnych rodaków oraz żołnierzy walczących w latach 1919-1920 i 1939-1944. Nie zabrakło wspólnej fotografii przy mauzoleum "Matki i Serce Syna", w którym zostało złożone serce Józefa Piłsudskiego obok jego matki, Marii. Sam Piłsudski miał takie życzenie - aby po śmierci jego serce znalazło się blisko jego żołnierzy w Wilnie.
W następnej kolejności odwiedziliśmy Ponary - miejsce kaźni, symbol holokaustu na Wileńszczyźnie. W latach 1941–1944 Niemcy przy udziale litewskich formacji kolaboracyjnych zamordowali w Ponarach około 100 tys. osób. Większość ofiar stanowili Żydzi z terenów Wileńszczyzny, ale też Polacy, Białorusini, Romowie, Tatarzy i Litwini oskarżani o działalność antyniemiecką oraz jeńcy Armii Czerwonej.
Punktem kulminacyjnym dzisiejszej wycieczki był bajkowy zamek na wyspie - zamek w Trokach. Zamek położony na jeziorze Galwe.
Został wzniesiony w XIV–XV w. przez wielkiego księcia litewskiego Kiejstuta i jego syna Witolda. Troki były w tym okresie ważnym ośrodkiem Wielkiego Księstwa Litewskiego. Począwszy od XVII w. zamek popadał w ruinę. Przed II wojną światową polscy historycy sztuki rozpoczęli zabezpieczanie obiektu, a w latach 1951–1961 zostały w nim podjęte prace rekonstrukcyjne, które nadały mu obecny kształt. Zamek jest dziś ważną atrakcją turystyczną Litwy.
Na koniec pyszne kibiny w karaimskiej restauracji.
Było mroźno ale warto...
Projekt "Międzynarodowa mobilność uczniów z Kowala" nr 2021-1-PMU-4137 finansowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój