12 kwietnia 2022r. uczniowie klas pierwszych wraz z opiekunami wybrali się na jednodniową wycieczkę do Torunia. Pierwszym punktem wycieczki był seans w Planetarium. Wszyscy z zapartym tchem oglądaliśmy film pt. „Cudowna podróż”. Dostarczył on wielu wrażeń, a także pogłębił wiedzę o gwiazdachi planetach. Następnie wraz z przewodnikiem wybraliśmy się na spacer po Starym Mieście. Wąskimi uliczkami przeszliśmy pod Krzywą Wieżę. Zobaczyliśmy pomnik Mikołaja Kopernika, ratusz, „Fontannę ze złotymi żabkami”, z którą związana jest legenda o flisaku i żabach, kamienice mieszczańskie z końca XIII-XVIII w. , Dom Kopernika - przypuszczalne miejsce urodzin słynnego astronoma. Kolejnym punktem wizyty w Toruniu był pobyt w Żywym Muzeum Piernika. Uczyliśmy się tam własnoręcznie wypiekać pierniki w sposób jaki czyniono to 500 lat temu. Dzieci pracowały w małych grupach, każda drużyna miała swojego mistrza, odpowiedzialnego za właściwy wyrób pierników. Wszyscy spisali się znakomicie, a wykonane pierniki dzieci zabrały na pamiątkę. Dzieci miały możliwość również zakupienia toruńskich pierników i pamiątek. Na koniec posililiśmy się w znanej restauracji i wróciliśmy w znakomitych humorach do Kowala. Wycieczkę można zaliczyć do bardzo udanych. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc i miło spędziliśmy czas.
Pierwszaki w Toruniu
- 1516
DZIEŃ OTWARTY W ZESPOLE SZKÓŁ EKONOMICZNYCH WE WŁOCŁAWKU
ZSE we Włocławku zaprasza uncziów klas ósmych i ich wychowawców na dzień otwarty 21.04.2022 , w godzinach 10:00-16:00
W nagrodę za działalność ekologiczną
12 kwietnia 2022r. uczniowie kl. IV – VIII najbardziej zaangażowani w zbiórki surowców wtórnych byli na wycieczce w Zielonej Szkole w Goreniu Dużym. Wcześniej, podczas ferii uczestniczyli w wyjeździe do Multikina. To nie koniec nagrodzonych wyjazdów. Zaplanowana jest jeszcze jedna wycieczka do Zielonej Szkoły dla uczniów kl. I – III i dwa wyjazdy do lasu – jeden dla uczniów klas młodszych i jeden dla uczniów klas IV – VIII. Opiekunami podczas ostatniego wyjazdu byli: p. Jadwiga Wiśniewska i p. Vitali Shvets. Piękna słoneczna pogoda, dobre humory i zgodne gry i zabawy uczestników wycieczki zagwarantowały wspaniałą atmosferę. Wzorowe zachowanie uczniów w mini zoo sprawiło, że wszystkie zwierzęta zaprezentowały się w całej krasie. Uczestnicy wycieczki byli również na spacerze nad jeziorem Goreńskim i uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych dotyczących tamtejszego krajobrazu. Jak zawsze atrakcją było ognisko i pieczenie kiełbasek, które smakowały wybornie.
Wszyscy uczniowie byli bardzo zadowoleni z wyjazdu.
Jadwiga Wiśniewska
47
Julia Terpińska Finalistką Konkursu Kuratoryjnego
Miło nam poinformować o wielkim sukcesie naszej uczennicy Julii Terpińskiej, która w Konkursie Kuratoryjnym z Języka Polskiego uzyskała 87,5% pkt. możliwych do zdobycia i otrzymała tytuł Finalisty. Uczennicę do konkursu przygotowywała Pani Urszula Bronikowska.
Jeszcze raz gratulujemy !!!
14 KWIETNIA - ŚWIĘTO CHRZTU POLSKI
14 kwietnia obchodzimy 1056. rocznicę przyjęcia chrztu przez Polskę. Chrzest Polski to tradycyjna nazwa chrztu księcia Polan – Mieszka I, który zapoczątkował proces chrystianizacji Polski. Akt przyjęcia chrztu, datowany przez historyków na dzień 14 kwietnia 966 roku, uważa się za symboliczny początek państwa polskiego i kościoła katolickiego w naszym kraju.
W naszej szkole nie ma ucznia, który nie znałby tej daty. W ostatnich dniach poznały ją również dzieci z klas I-III, które uczęszczają do świetlicy. Nauczyciele świetlicy w krótkich słowach starali się przekazać informacje o tym jak ważne jest to wydarzenie. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie prac plastycznych przez dzieci.
Ostatnie chwile w Grecji w ramach programu "Trochę kultury..."
- 13
Fabryka fety, oliwiarnia i Thessaloniki...
- 12
AUDYCJA PT. FORTEPIAN (BEZ) TAJEMNIC
- 3
7 kwietnia odbyła się w naszej szkole audycja pt. "Fortepian (bez) tajemnic", którą poprowadził p. Robert Stranc, absolwent studiów pianistycznych w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Uczniowie z wielką przyjemnością i zainteresowaniem przysłuchiwali się opowieści o tym niewątpliwym królu wśród instrumentów muzycznych.
Greckie boginie z Polski
Lista dzieci przyjętych do klasy pierwszej
Szanowni Rodzice, Lista dzieci przyjętych do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu na rok szkolny 2022/2023 została wywieszona na tablicy informacyjnej w holu budynku szkoły. Wszelkie informacje mogą uzyskać Państwo także telefonicznie, dzwoniąc do sekretariatu szkoły tel. (054) 284-23-17
Tusz do paki
Szanowni Państwo
Miło mi poinformować , że nasza placówka zgodziła się na udział
w ogólnopolskiej akcji ekologiczno-edukacyjnej „Tusz do paki”.
Celem akcji jest wdrażanie dzieci do wyzwań związanych z ochroną
środowiska z jednoczesnym kształtowaniem zachowań pro-społecznych i pro-pomocowych.
Beneficjentem akcji jest Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce.
W naszej placówce zostaną umieszczone pojemniki na zużyte tusze do drukarek ATRAMENTOWYCH do których dzieci mogą wrzucać puste tusze zużyte w domu lub pracy rodziców. Za każdorazowe przyniesienie i wrzucenie dostaną w nagrodę naklejkę z podziękowaniem. Organizator w imieniu dzieci przekazuje do TOZ co kwartał dużą ilość karmy dla bezdomnych zwierząt.
WAŻNE!!!
ZBIERAMY WYŁĄCZNIE TUSZE OD DRUKAREK ATRAMENTOWYCH NIE LASEROWYCH!!!!!!!!!
https://drive.google.com/file/d/1T-4eNWGVJ3O9ZUwccWLNDUcE47u14zr-/view?usp=sharing
Greckie Meteory - najbardziej malownicza formacja skalna na świecie
Greckie Meteory są bez wątpienia jedną z najbardziej malowniczych formacji skalnych na świecie. Ich grecka nazwa metéoros w wolnym tłumaczeniu oznacza “zawieszony w powietrzu” lub “środek nieba”.
Skały od samego początku przypadły do gustu mnichom, którzy od XI wieku zaczęli przybywać tu w poszukiwaniu ciszy i możliwości medytacji. Nim powstały klasztory mnisi wspinali się do wysoko położonych jaskiń. Po wejściu do środka potrafili zostać u góry nawet kilka dni modląc się i medytując w całkowitej ciszy.
Pierwszy klasztor pojawił się tu dopiero w XIV wieku. W kolejnych dekadach zaczęły powstawać następne. Każdy z klasztorów znajdował się na trudno dostępnej skale. Jedyną możliwością wejścia lub wniesienia czegoś na górę było skorzystanie ze spuszczanej drabiny lub liny. Pierwsze schody do Wielkiego Meteoru powstały dopiero w latach 20 ubiegłego wieku, gdy nowa trasa została wydrążona w skale.
Nasi uczniowie spędzili piękny dzień z tym malowniczym zakątku Grecji.
Oczywiście skorzystali ze schodów.... aby z góry móc podziwiać przepiękne widoki...
15
A może REJS STATKIEM - Grecja
- 4
Stary Pantalejmon
W dniu dzisiejszym uczniowie przebywający w Grecji mieli okazję sprawdzić swoją kondycję - pokonali około 15 km w górzystym terenie.
"Podziwialiśmy przepiękne widoki z tarasów widokowych. Odwiedziliśmy Łaźnie Zeusa i miasteczko Stary Pantalejmon, w którym mieszkają ostatni rdzenni Grecy" - napisali.
Fotorelacja dowodzi, że było warto...
13
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu. Nasza szkoła również włączyła się w akcję jako znak solidarności z osobami z autyzmem. Z uwagi na to, że w tym roku dzień przypadł w sobotę, wydarzenie obchodziliśmy 1 kwietnia w piątek. Symbolem solidarności z osobami z autyzmem jest kolor niebieski. Tego dnia uczniowie i nauczyciele ubrali się właśnie w takie barwy. W klasach zorganizowano zajęcia poświęcone tematyce autyzmu. A na koniec cała społeczność szkolna wzięła udział w marszu ulicami Kowala, rozdając ulotki. Emocje towarzyszące naszym uczniom zostały uwiecznione na fotografiach.
30
Grecja - zajęcia w szkole partnerskiej
- 19
Drzwi otwarte w II Liceum Ogólnokształcącym we Włocławku
Zapraszamy na ,,Drzwi otwarte" II Liceum Ogólnokształcącego im. MikołajaKopernika we Włocławku, które odbędą się7 kwietnia 2022 roku /czwartek 16:00-18:00/ w gmachu liceum przy ulicy Uroczej 3.
W załączniku program drzwi otwartych:
Grecja - ruiny Zamku Platamon
Dzień 3
Nasi uczniowie mają już za sobą kolejny dzień przygód w Grecji. Dziś mieli dużo atrakcji. Jedna z grup miała okazję zwiedzić park archeologiczny w Dion. Druga uczestniczyła w zajęciach w partnerskiej szkole greckiej. Koledzy Grecy zaprezentowali młodzieży region Pieria a także przypomnieli bogów greckich. Następnie uczniowie uczyli się sztuk walki oraz uczestniczyli w zajęciach języka angielskiego.
Pięknym popołudniem uczniowie zwiedzili ruiny Zamku Platamon oraz zwiedzili urokliwą miejscowość Platamonas.
30
Oferta edukacyjna dla klas ósmych - Zespół Szkół Samochodowych im. Tadeusza Kościuszki we Włocławku
Uczniów klas ósmych zachęcamy do zapoznania się z ofertą edykacyjną Zespołu Szkół Samochodowych im. Tadeusza Kościuszki we Włocławku.
Wszystkie materiały dotyczące naboru uczniów do Zespołu Szkół Samochodowych we Włocławku zostały udostępnione na:
stronie internetowej szkoły: https://zss.wloclawek.pl/promocja/
facebooku:https://www.facebook.com/Zespol.Szkol.Samochodowych.Wloclawek
oraz w załączniku: Lorenc_umowa_patronacka.pdf
W trosce o powietrze, którym oddychamy
23 marca 2022r. w Szkole Podstawowej w Kowalu odbyło się podsumowanie konkursów dotyczących czystego powietrza i źródeł jego zanieczyszczenia zorganizowanych we współpracy z Urzędem Miasta Kowal. Nagrody laureatom konkursów ufundowane przez samorząd miasta wręczyli p. Daniel Przybyszewski zajmujący się w urzędzie programem „Czyste powietrze” oraz p. Anna Prokopiak-Lewandowska - dyrektor naszej szkoły. Omówienia wyników konkursów dokonała p. Jadwiga Wiśniewska. W konkursie wiedzy pod nazwą „W trosce o czyste powietrze” laureatami zostali:
kl. Ia – Filip Odrowski
kl. Ib – Witek Grzelak
kl. IIa – Agata Sawicka, Ewelina Lijecka, Zosia Osmałek
kl. IIb – Zuzia Czerwińska, Mateusz Korpusiński
kl. IIIa – Julia Terpińska, Natalia Kacprzyk, Laura Seklecka, Daniel Mielczarek, Laura Kopacka, Adam Ryniec, Matylda Bajek, Lena Błaszczyk, Dawid Jasińska
kl. IIIb – Kacper Czachowski, Alicja Maciejewska, Igor Gawłowski
kl. IVa – Szymon Wiliński
kl. IVb – Izabella Pawłowska, Jan Barański, Ksawery Bonawenturski, Patrycja Stanna
kl. Va – Lidia Janik, Wiktor Pawłowski, Aleksandra Skibińska
kl. Vb – Igor Czarniak
kl. VIa – Malwina Strzelecka
kl. VIIa – Jakub Grzywacz
kl. VIIb – Julita Jóźwiak
kl. VIIc – Franciszek Wodzyński, Filip Masłowski
kl. VIIIa- Babriela Barczak, Anna Klitkowska, Szymon Giergielewicz, Oliwia Rosłaniak
kl. VIIIb – Marta Kitowska
Zgodnie z regulaminem konkursu zwycięzcami zostali uczniowie, którzy uzyskali najwyższy wynik z testu wiedzy w swoich klasach. W związku z tym, że w niektórych klasach kilku uczestników konkursu udzieliło bezbłędnych odpowiedzi, tak więc jest po kilku laureatów. Testy w poszczególnych grupach wiekowych były zróżnicowane pod względem ilości pytań oraz trudności i zakresu materiału. Podsumowując cały konkurs należy stwierdzić, że poziom wiedzy naszych uczniów dotyczący czystego powietrza i źródeł jego zanieczyszczenia jest bardzo wysoki. Średni wynik szkoły jest na poziomie ok. 80%, czyli wyrażony w stopniu szkolnym daje „4”. Najlepiej spisali się uczniowie klasy IIIa ze średnią 92%, na II miejscu uplasowała się klasa IIIb ze średnią 87%, III miejsce zajęła kl. IVa – średnia 86%
Przed rozwiązaniem testu w każdej klasie zostały przeprowadzone przez p. Jadwigę Wiśniewską po 2 lekcje w formie warsztatów i prezentacji multimedialnych ukazujących właściwości czystego powietrza, źródeł zanieczyszczenia i oceny jakości powietrza w Kowalu. Wcześniej w każdej klasie odbyły się też warsztaty dotyczące praktycznej nauki segregacji odpadów domowych. Uczniowie wiedzą, że odpowiednie postępowanie z posegregowanymi odpadami (zakaz spalania w piecach domowych) ma ogromny wpływ na jakość powietrza. Po sprawdzeniu poprawności rozwiązania testu, uczniowie zabrali je do domu celem omówienia ich z rodziną i pogłębienia świadomości ekologicznej.
W konkursie plastycznym pod nazwą „Od nas zależy jakim powietrzem oddychamy” laureatami zostali: w kl. I-III:
I miejsce – Marcel Kozierowski z kl. Ib
II miejsce - Staś Kaźmirski z kl. IIIa
III miejsce – Michalina Orzelska z kl. IIb
Wyróżnienie:
Natalia Kacprzyk z kl. IIIa
Blanka Wdzięczna z kl. IIIa
Natan Gawłowski z kl. Ia
w kl. IV – VIII
I miejsce – Patrycja Stanna z kl. IVb
II miejsce – Julia Smolińska z kl. IVb
III miejsce – Weronika Zielińska z kl. IVa
Wyróżnienie: Weronika Piszczan z kl. IVa, Szymon Wiliński z kl. IVa, Maciej Dorsz z kl. IVa, Kornelia Walczak z kl. IVb, Michalina Walczak z kl. IVb, Maja Frydrych z kl. IVb, Mateusz Hałasiewicz z kl. IVb, Małgorzata Targas z kl. IVb, Igor Rutkowski z kl. Va, Aleksandra Skibińska z kl. Va, Bartłomiej Rutkowski z kl. VIIa i Lena Smolińska z k. VIIb.
Warto zaznaczyć, że konkurs plastyczny był konkursem rodzinnym, czyli rysunek mogła wykonać cała rodzina. Chodziło o to, żeby wspólnie zastanowić się nad codziennymi nawykami wpływającymi na poprawę jakości powietrza. Dzieci z klas I-III wykonały dodatkowo na lekcjach ze swoimi p. wychowawczyniami zakładki do książek propagujące dbałość o czyste powietrze. Zapraszamy do naszej galerii w celu obejrzenia zdjęć zakładek i prac konkursowych propagujących codzienne ekonawyki.
Podczas spotkania p. Daniel Przybyszewski pogratulował szkole wspaniałego poziomu wiedzy dotyczącego sposobów dbania o czyste powietrze oraz przedstawił główne źródła zanieczyszczeń powietrza w Kowalu, czyli niską emisję. Stosowanie w piecach grzewczych opału o nieodpowiednich parametrach spalania, w tym odpadów domowych (plastiku, impregnowanego drewna itp.) prowadzi do zatrucia powietrza, a to ma wpływ na nasze zdrowie. Omówił i porównał wskaźniki jakości powietrza prezentowane na tablicy znajdującej się na budynku naszej szkoły i tablicy przy posterunku policji. Przypomniał, co można spalać w domowych piecach i przedstawił odnawialne źródła energii jako te najbardziej ekologiczne i bezpieczne dla naszego zdrowia.
Pani Dyrektor pogratulowała laureatom i podziękowała organizatorkom: p. Jadwidze Wiśniewskiej, p. wicedyrektor Annie Szatkowskiej, p. Barbarze Zielińskiej-Tomickiej i p. Krystynie Krawieckiej oraz p. Patrykowi Hanowi za zrobienie zdjęć.
Jadwiga Wiśniewska
7
Archiwum Aktualności