Wystawa prac malarskich i pisarskich młodych mieszkańców Kowala - czyli gdzie udać się na spacer!
Literatura polska według młodzieży to projekt Fundacji AriAri, dofinansowany w ramach programu Ojczysty – dodaj do ulubionych 2020 Narodowego Centrum Kultury we współpracy z Urzędem Miasta Kowal i Stowarzyszeniem "Aktywny Kowal".
Na wystawie prezentowanych jest kilkanaście małych opowieści, utrwalonych latem 2020 r. kilkudziesięcioma obrazami, wykonanymi w różnych technikach malarskich i rysunkowych, przygotowanych przez młodych twórców z Kowala. Prace powstały pod opieką Anny Marcinkowskiej.
Ideą projektu była wspólna praca młodych osób z artystami, zachęcająca do czytania i zabawy z językiem polskim. W 2020 kontynuowaliśmy współpracę z młodymi adaptatorami, którzy podjęli się opracowania tekstu literackiego w wybranej formie artystycznej. Poprzez wspólne stworzenie adaptacji polskiej literatury, chcieliśmy zainspirować do odkrywania, poznawania, utrwalenia, upowszechnienia polszczyzny oraz twórczej ekspresji.
Głównym bohaterem plastyczno-literackich zmagań młodych adaptatorów jest książka Justyny Bednarek pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”. Zadaniem uczestników było zaprezentowanie własnej wizji przygód zaginionych książkowych skarpetek, poprzez wykorzystanie różnorodnych środków plastycznych: farby, pastele olejne, kredki, jak i naturalnych, wyszukanych w najbliższym otoczeniu, jak liście, płatki kwiatów, trawy, piasek, kamyki, dające nieograniczone możliwości wyrażania twórczej ekspresji. Powstało blisko sto prac plastycznych i kilkanaście opowiadań podążających nowymi tropami przygód „skarpetkowych” bohaterów. Nie bez znaczenia był format tworzonych prac oraz sposób twórczego działania. Duży format papieru czy krosna malarskiego daje poczucie swobody i ułatwia twórczy rozmach, czemu także służy praca przy sztalugach na świeżym powietrzu. Tworząc własne adaptacje, ważna jest także atmosfera, jaka powinna towarzyszyć podczas zajęć, klimat sprzyjający rozwijaniu wyobraźni, zadawaniu pytań, tworzący poczucie autonomii twórcy, w świecie, gdzie wszystko jest możliwe.
Serdecznie zapraszamy do oglądania wystawy, będącej w dobie pandemii alternatywną formą kontaktu z twórczymi dokonaniami naszych dzieci, lub choćby tylko sensownym powodem wyjścia z domu.
Anna Marcinkowska